Beyaz Adalar

Salda Gölü

Eşsiz beyaz kumsalı ve turkuaz rengi suyunun güzelliği ve berraklığıyla Salda Gölü'nün Beyaz Adalar bölgesi her yıl yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Beyaz Adalar, Salda Gölü’nün yapısındaki magnezyumu bakterilerin emerek belirli alanlarda birikmesiyle oluşmuştur.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından yüksek çevre hassasiyetiyle yürütülen Salda Gölü ve çevresinin korunması çalışmaları kapsamında, bilimsel çalışma kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda alanda öncelikli olarak Salda Gölü'nün stromatolit oluşumuna neden olan jeobiyokimyasal sürecin devam ettiği etkisi veren Beyaz Adalar bölgesinde göle ve plaja giriş yasağı getirilmiştir.

Beyaz Adalar bölgesine yaklaşık 2 km mesafede ve sit alanı dışında yeni bir otopark yapılmış olup, beyaz adalara araç geçişi tamamen yasaklanmıştır. Otopark ile alan arasındaki ulaşım, doğaya zarar vermeyen elektrikli servis araçlarıyla sağlanmaktadır.

Otopark ile ziyaret edilebilen alanda ziyaretçilerin kaliteli ve nezih ortamlarda hizmet alabilmeleri amacıyla oluşturulan günübirlik ünitelerde kafeterya ve büfe hizmeti sunularak Beyaz Adalar'ın eşsiz manzarası seyredilebilmektedir. Ayrıca kurulan küçük yerel pazarda Burdurumuza ait yerel ürünler ile hediyelik eşyalar ziyaretçiler tarafından satın alınabilmektedir.

BEYAZ ADALAR TANITIM FİLMİ

Keşfet

Beyaz, mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu yeryüzü cenneti

TOP